Dzisiaj jest: Niedziela
29 Maja 2016
Imieniny obchodzą
Bogusława, Maksymilian, Maria
Magdalena, Teodor, Teodozja

Do końca roku zostało 217 dni.
Zodiak: Bliźnięta
Dziś32
Wczoraj31
Razem16126

XXIV Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2016 roku

Orędzie Papieża Franciszka na XXIV Światowy Dzień Chorego 2016 r.nr009

 

Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja:
„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5)


Drodzy bracia i siostry,

XXIV Światowy Dzień Chorego jest dla mnie okazją, by w szczególny sposób być blisko was drodzy chorzy, a także osób, które się wami opiekują.

Ponieważ ten Dzień będzie uroczyście obchodzony w Ziemi Świętej pragnęrozważyć ewangeliczny opis wesela w Kanie Galilejskiej (J 2, 1-11), gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu na prośbę swojej Matki. Wybrany temat – „Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5) wpisuje się bardzo dobrze w obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Uroczysta Msza św. 11 lutego 2016 r., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, będzie celebrowana właśnie w Nazarecie, gdzie „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14). W Nazarecie również, zgodnie z przekazem ewangelisty Łukasza, Jezus rozpoczął swoją zbawczą misję odnosząc do siebie słowa proroka Izajasza: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana” (4, 18-19).

Choroba, zwłaszcza ciężka, zawsze wywołuje kryzys w ludzkiej egzystencji i niesie ze sobą głębokie pytania. W pierwszej chwili może niekiedy wywołać bunt: dlaczego mnie to spotkało? Może prowadzić do rozpaczy, do przekonania, że wszystko stracone, że nic już nie ma sensu...

Czytaj więcej...

III Bieszczadzki Bal Karnawałowy 2016

nr012Za nami już III Bieszczadzki Bal Karnawałowy, który jak co roku odbył się na Hali Sportowej w Ustrzykach Dolnych. W imprezie wzięło udział ok. 180 osób z zaprzyjaźnionych instytucji, w tym z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domu Pomocy Społecznej z Moczar, Bieszczadzkiego Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczych i oczywiście ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Karnawał w naszej tradycji jest bardzo kolorowy, dzięki pięknym kostiumom przygotowywanym z pomocą opiekunów, nauczycieli i terapeutów. Bal uroczyście otworzyła Pani W-ce Burmistrz Katarzyna Sekuła oraz Przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Pan Ryszard Urban. Po części oficjalnej w rytm poloneza zaprezentowaliśmy wszystkie stroje, po czym bawiliśmy się już świetnie, a przygrywał nam DJ Kris. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

GALERIA ZDJĘĆ

Fasangovy Bal w Kalinovie na Słowacji 2016

nr011Jak co roku w okresie karnawałowym zostaliśmy zaproszeni na Fasangovy Bal- Bal Masek. W tym roku organizatorem imprezy był Centrum Socjalnych Służb "Duhovy Sen" w Kalinovie, którego Gospodarzem był Dyrektor Milan Burcin. W zabawie uczestniczyli mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z Giraltoviec i Stropkova. Zabawa w rytm słowackich hitów była jak zawsze przednia. 

GALERIA ZDJĘĆ

V Przegląd Kolęd i Pastorałek w Brzozowie 2016

nr007W czwartek 28 stycznia 2016 roku w Brzozowskim Domu Kultury odbył się V Przegląd Kolęd i Pastorałęk Środowiskowych Domów Samopomocy.  Na scenie Brzozowskiego Domu Kultury zaprezetowało się osiemnaście zespołów z całego województwa Podkarpackiego. Barbara Stolarz- kierownik ŚDS im. Jana Pawła II w Brzozowie, jako główny organizator wydarzenia, przywitała uczestników oraz zebranych gości. Uroczystość poprowadziła Urszula Woroniec, zapowiadając artystów oraz przybliżając publiczności informacje dotyczące każdej grupy uczestników. Każdy ośrodek mógł zaprezentować się w świątecznym repertuarze, a kolędy i pastorałki były bardzo wyszukane i piękne. Nasz Dom reprezentowali: Monika Maciura, Elżbieta Narulska, Anna Januszczak, Iwona Poznar oraz Anna Rozmus. Naszą grupę muzyczną wspierała swoim głosem i wokalnym talentem stażystka- Agata Łapczyńska. Na koniec uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki wręczone przez Burmistrza Brzozowa Józefa Rzepkę.

Jeżeli chcesz obejrzeć występy z Przeglądu kliknij tutaj

GALERIA ZDJĘĆ

Zakończenie przedstawień jasełkowych w ŚDS 2016

nr00521 stycznia na zakończenie maratonu jasełkowego w naszym Domu zagościło Przedszkole nr 2 z Ustrzyk Dolnych, a uważnymi słuchaczami była grupa 6 i 7-latków czyli "Motylki". Wraz z nimi przybyła do nas Pani Dyrektor Jolanta Molek oraz Wychowawczynie: Pani Barbara Kucharczyk i Katarzyna Wnęk. Uczestnicy naszego ŚDS w drugim tego dnia przedstawieniu zaprezentowali się przed Środowiskowym Domem Samopomocy z Leska oraz reprezentacją Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej "Promyk Nadziei".

GALERIA ZDJĘĆ

Jasełka w ŚDS c.d.

nr00119 stycznia 2016 roku gościliśmy w naszym Domu uczniów klasy IIa Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych wraz z Wychowawczynią Panią Bożeną Dawidko oraz Opiekunką Panią Ewą Darocha, jak również Bieszczadzki Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczych, w tym klasy: ZET SP oraz SPdP I A i B wraz  z Opiekunami. A z kadry swą obecnością zaszczycili nas: Pan Lech Regiel, Pani Janina Stachowicz, Magdalena Kozłowska oraz Ks. Piotr Przeszkowski. 

GALERIA ZDJĘĆ

Jasełka w ŚDS 2016 c.d.

nr005Kontynuujemy jasełkowy maraton. 18 stycznia 2016 roku gościliśmy w naszym Domu kolejne zaprzyjaźnione placówki, a  były to dziś 2 klasy III z ZSP nr 2 wraz z Panią Ewą Tomczak oraz Luizą Senktas- Cyzio, zaś drugie przedstawienie obejrzeli  uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami i Panią Kierownik Lidią Sochań.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Jasełka w ŚDS 2016

nr009Coroczne wystawianie Jasełek w naszym Domu stało się już tradycją. Przedstawienie wystawiamy wielokrotnie, by móc podzielić się z zaprzyjaźnionymi ośrodkami i placówkami, naszą kolejną, współczesną i świąteczną refleksją. 13 stycznia 2016 roku odwiedzili nas reprezentanci Domu Pomocy Społecznej w Moczarach wraz z Opiekunami oraz klasa III b z ZSP nr 1 z Wychowawczynią- Panią Urszulą Andruch. Dla nich wykonaliśmy piersze przedstawienie, zaś w drugiej turze mogliśmy się zaprezentować przed Przedszkolakami z sąsiedztwa. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor Halina Armata wraz z Wychowawczyniami. "Motylki", "Żabki" i "Słoneczka" z ogromną uwagą słuchały i oglądały przedstawienie, a nasi aktorzy czuli szczęście, radość i zadowolenie z siebie. Poza tym znów mogliśmy dziś poczuć magiczny klimat świąt.

GALERIA ZDJĘĆ

Życzenia Noworoczne 2016

fotka sylwestraPrzed nami kolejny rok, pełen wyzwań, niepodzianek i twórczych zadań. Życzymy Wam, aby Nowy Rok 2016 niósł ze sobą szczęście, pomyślność oraz optymistyczną myśl i wiarę w lepsze jutro.

Bądźcie w tym roku z nami. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony oraz czekamy na Was na facebooku. 

 

Kierownik, Pracownicy oraz Uczestnicy ŚDS.

Międzynarodowa Wigilia w ŚDS 2015

dsc 117918 grudnia 2015 roku po raz czternasty spotkaliśmy się przy wigilijnym stole w naszym Domu, by podzieliś się opłatkiem i zapoczątkować w sercach naszych gości, uczestników oraz ich rodzin, świąteczną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku swoją obecnością zaszczyciło nas wielu gości: Jan Rubis burmistrz miasta Giraltovce na Słowacji i Slavka Wojczykova zastępca burmistrza oraz Dyroktor DSS, Dyrektor DSS w Kalinovie na Słowacji Pan Milan Burcin wraz z pracownikami, Pani Daria Kutsil- reprezentantka Asocjacji Inwalidów z Sambora na Ukrainie i członkowie łanowickiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Pani Katarzyna Sekuła- zastępca burmistrza Ustrzyk Dolnych, Pan Marek Andruch starosta bieszczadzki i Pan Artur Woźny- wicestarosta. Ponadto w naszej wigilii uczestniczyła Pani Kierownik MGOPS w Ustrzykach Dolnych- Grażyna Lechowicz, Pani Kierownik PCPR- Magdalena Wojtasik, Wiceprezes MPGK- Pan Marceli Kuca, Radna Miejska oraz nasz emerytowany pracownik- Pani Janina Oterska oraz Ks. Roman Szczupak z Parafii Św. Józefa Robotnika, który jak co roku tuż po zakończeniu części artystycznej wykonanej przez naszych uczestników i oficjalnej przedmowie i życzeniach Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy- Pana Ryszarda Urbana, poprowadził część modlitewną naszego spotkania. Następnie podzieliliśmy się opłatkiem i przystąpiliśmy do wieczerzy wigilijnej. Panie w kuchni włożyły całe serce w to, by potrawy smakowały jak w domu. Nie zabrakło barszczu z uszkami, pierogów, gołąbków, smażonych ryb, śledzika oraz świątecznego sernika. W międzyczasie dla naszych gości zaśpiewała kapela ZakoURBANpower z wiązanką tradycyjnych polskich kolęd. Na uwagę zasługuje przepiękna dekoracja, przygotowywana wiele tygodni, zarówno do jasełek jak i wystroju sali. Na zakończenie spotkania odwiedził nas Mikołaj ze Śnieżynką oraz saniami pełnymi prezentów. Zapewniam Was, że ten klimat jest niepowtarzalny i jesteśmy w pełni świadomi, że dla niektórych to najważniejsza i jedyna wigilia. A tak pisano o nas w Gazecie Bieszczadzkiej. Kliknij tutaj.

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Zabawa Andrzejkowa 2015

dsc 021225 listopada 2015 roku w wieczór czarów i wróżb, zgodnie ze naszą coroczną tradycją, świętowaliśmy Andrzejki w ŚDS. Gwarantem wspaniałej zabawy było jak zawsze świetne towarzystwo, dobra i klimatyczna muzyka oraz doskonałe jedzenie. Nie zabrakło też czarownic, które przepowiadały, o dziwo tylko fantastyczną przyszłość. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

GALERIA ZDJĘĆ

VII Konkurs fotograficzny w Dębicy 2015

nr016VII Konkurs fotograficzny w Dębicy odbył się w tym roku pod hasłem "Podkarpackie anioły". Podobnie jak podczas poprzednich edycji, uczestnicy poszukiwali pomysłów, by w nietypowy sposób zinterpretować tegoroczny temat. Zaprezentowaliśmy ostatecznie dwie fotografie, a każda z nich cudna i oryginalna. Jedna to "Bieszczadzki Anioł", który codzień jest wśród nas, w wykonaniu Ryszarda Kowalczyka, wyróżniony przez Komisję, a druga pod tytułem "Mój Anioł Stróż, bez Niego ani rusz" z autorką, Krystyną Kucyj na zdjęciu, która za wysiłek i kreatywność otrzymała II miejsce w konkursie. Impreza z rozdaniem nagród odbyła się 8 października w Domu Kukltury w Dębicy. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii.

GALERIA ZDJĘĆ

Pożegnanie lata 2015

I znów zaśpiewać trzeba było "Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą..". W muzycznym klimacie żegnaliśmy ostatnienr009 ciepłe promienie słońca, choć to już 6 październik. Jak co roku chcieliśmy zapamiętać lato w miłej, ogniskowej atmosferze, piekąc przy ogniu kiełbaski. Nie zabrakło również słodkości, gdyż ten dzień zbiegł nam się z podwójnymi urodzinami uczestników. Lato pożagnane, choś liczymy jeszcze na długą, ciepłą, bieszczadzką, kolorową jesień.

GALERIA ZDJĘĆ